Meniu
Prenumerata

šeštadienis, rugsėjo 21 d.


The Economist
PASAULIS 2023
Karo su narkotikais galas?
Nauji vadovai – mažiau JAV sąjungininkių Lotynų Amerikoje. Lotynų Amerikos ir supervalstybės šiauriau santykiai niekada nebuvo lengvi. „Lotynų Amerika neturi reikšmės,
The Economist
PASAULIS 2023
Norint išsaugoti pasaulinę lyderystę JAV prireiks daugiau sąjungininkų pagalbos
Kartais sakoma, kad JAV turi sąjungininkų, o Kinija ir Rusija – klientų. Dauguma šalių nepatogiai sverdėja tarp šių dviejų stovyklų. Prezidento Joe Bideno nuomone, stiprėjančioje konkurencinėje kovoje su dideliais autokratiniais varžovais „svarbiausias JAV strateginis turtas“ yra neprilygstamas aljansų ir partnerysčių tinklas. Tai didelis pokytis, palyginti su jo pirmtaku Donaldu Trumpu, kuris sąjungininkus laikė veltėdžiais.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Pietų Azijos ūkiams 2022-ieji buvo sunkūs, bet Indija išlieka prošvaistė
Maža pasaulio kraštų, kurie 2023 m. pasitiks tokios formos kaip Pietų Azija. Prisiminkime, kokie regionui buvo 2022-ieji. Šri Lankoje griuvo ūkis, infliacija pasiekė 70 proc., pradėjo trūkti maisto ir degalų, sukilusi visuomenė iš šalies išvijo prezidentą. Pakistanas balansavo prie finansinių įsipareigojimų nevykdymo ribos, nukentėjo nuo biblinių potvynių, pridariusių 32–40 mlrd. JAV dolerių žalos, ir jam tenka pakęsti amžiną minias kurstančio ekspremjero Imrano Khano, kurio pastangomis šalis darosi nevaldoma, trukdymą.
The Economist
PASAULIS 2023. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Naftalinu atsiduodanti Meksikos energetikos politika kenkia šaliai ir planetai
2023 m. Meksikos energetikos politika vis labiau nederės prie kitų šalių. 2018 m. atėjęs į valdžią, vėliau prezidentas Andrésas Manuelis Lópezas Obradoras, kurio gimtoji Tabasko valstija XX a. 8-ajame ir 9-ajame dešimtmetyje gerai gyveno iš ten rastos naftos, stengėsi anuliuoti 2014 m. energetikos reformas, atvėrusias Meksikos rinką. Ūkiui skatinti jis pirmenybę teikia valstybės įmonėms, o šalis, jo manymu, turėtų pati pasigaminti reikiamą energiją, užuot ją importavusi. Jo politika ir įstatymai, iš kurių daugelio negalima vykdyti dėl teismo įsakymų, toliau bus nukreipti į šį tikslą, nepaisant kainos.
The Economist
PASAULIS 2023
Dar daugiau karščio: ko ateinančiais metais tikėtis iš pasaulinio klimato ir diplomatijos šioje srityje?
Pastaruosius mėnesius ir metus visus žemynus drasko daug ekstremalių orų reiškinių, kurie rodo, kuo gresia šiltnamio efektą sukeliančių dujų kaupimasis
The Economist
PASAULIS 2023
Rinkėjai veikiausiai išreikš nepasitenkinimą dar vienais lėto augimo metais
Po keleto kairiųjų pergalių Lotynų Amerikos rinkimuose 2023 m. svarstyklės vėl ims krypti į dešinę. Daugiausia tai atspindi išliekantį valdančiųjų
The Economist
PASAULIS 2023. JAV
Niujorko meras E. Adamsas: būsto krizė baigsis tuomet, kai pasakysime „taip“ kaimynams
Augdamas Niujorke į mokyklą nešdavausi į šiukšlių maišą sukrautus savo drabužius, nes mama nerimaudavo, kad namų spynos gali būti be
The Economist
PASAULIS 2023
Vis daugiau žmonių bus priversti migruoti gelbėdamiesi nuo klimato kaitos padarinių
Kiekvieną rytą daugybė autobusų įvažiuoja į išsikerojusią ir skęstančią Bangladešo sostinę Daką. Ryšuliais apsikrovę keleiviai žengia į naują gyvenimą. Tam tikrais skaičiavimais, į miestą kasdien atvyksta apie 2000 migrantų. Beveik visi jie kilę iš kitų šalies vietovių ir dauguma bent iš dalies buvo priversti persikelti dėl besikeičiančio klimato: dėl staiga užgriuvusios stichinės nelaimės arba dėl to, kad keičiantis aplinkai joje nebeįmanoma pragyventi.
The Economist
PASAULIS 2023. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKA
Kuboje turbūt ir toliau bus sunku, Komunistų partijai neatleidžiant gniaužtų
Kovą kubiečiai rinks Nacionalinį Susirinkimą, butaforinį šalies parlamentą. Bet neverta tikėtis daug permainų šioje vienpartinėje valstybėje. 2021 m. aibės gyventojų išėjo į gatves reikalauti geresnių ekonominių sąlygų ir politinių laisvių. Daugelis ilgam pasodinti į kalėjimą. Vyriausybė sureagavo skirdama ūkyje šiek tiek daugiau vietos privačiam sektoriui, bet politiką toliau kaip visada griežtai kontroliuoja Komunistų partija.
The Economist
PASAULIS 2023. JAV
Naujas antirekordas: tvenkiniai džiūsta ir dėl to sunkiau pereiti prie švarios energijos
Visoje vakarinėje JAV dalyje kraštovaizdį bjauroja daugiau nei du dešimtmečius regioną džiovinusių didžiulių sausrų randai. Arizonoje turistai gali pėsčiomis keliauti per kanjonus, kurie anksčiau buvo po vandeniu. Kalifornijos laukai, kuriuose kadaise augo vandenį godžiai siurbiantys augalai, pavyzdžiui, liucernos, dabar dirvonuoja. Nusekus tvenkiniams dienos šviesą vėl išvydo kadaise užlieti apleisti miestai.
The Economist
PASAULIS 2023
Storesnis dramblys ir liesesnis drakonas: Indija aplenks Kiniją ir taps daugiausia gyventojų turinčia pasaulio šalimi
Kinija jau šimtus metų yra daugiausia gyventojų turinti pasaulio šalis. 1750 m. joje gyveno maždaug 225 mln. žmonių, t. y.
The Economist
PASAULIS 2023. JAV
Demokratams naudinga „Roe prieš Wade’ą“ bylos baigtis
Jau ne pirmus metus moterų reprodukcinės teisės JAV vis labiau ribojamos. Pietinėse ir vidurio vakarų valstijose dėl griežtų taisyklių uždaromos klinikos, o moterys, norinčios nutraukti nėštumą, priverstos keliauti vis toliau. Ši procesą gerokai paspartino Aukščiausiasis teismas, birželį panaikinęs bylos „Roe prieš Wade’ą“ nutartį, kuria 1973 m. abortas buvo pripažintas konstitucine teise.
The Economist
PASAULIS 2023. PIETŲ AMERIKA
Brazilijos prezidento laukia sudėtingesnė aplinka nei per pirmąją kadenciją
Po ketverių katastrofiškų kraštutinės dešinės populisto Jairo Bolsonaro, nusiaubusio atogrąžų miškus ir vadinusio pandemiją „menku gripu“, valdymo metų, 2023-iaisiais, Brazilija turės naują prezidentą. Po aršios ir kartais žiaurios kampanijos vadovauti šaliai grįš kairiosios Darbininkų partijos įkūrėjas Luizas Inácio Lula da Silva, tas pačias pareigas ėjęs 2003–2010 m. Spalio 30-ąją antrame rinkimų ture surinkęs 50,9 proc. balsų jis įveikė J. Bolsonaro, už kurį balsavo 49,1 proc.
The Economist
PASAULIS 2023. JAV
JAV judėjimas už teisę rinktis mokyklą įgauna pagreitį
Apie 90 proc. JAV moksleivių lanko valstybines mokyklas. Netrukus tai gali pasikeisti. Greta prieštaringesnių pastangų uždrausti kritinę rasių teoriją ir priversti transseksualius vaikus varžytis sporto rungtyse pagal gimtąją lytį vis didesnį pagreitį įgauna kitas judėjimas – už teisę rinktis mokyklą. Per pastaruosius dvejus metus 17 valstijų uždraudė mokyklose dėstyti kritinę rasės teoriją, o 18 įvedė griežtas taisykles transseksualams sportininkams. Tačiau 22 valstijos 2021 m. sukūrė arba išplėtė mokyklų pasirinkimo programas.
The Economist
PASAULIS 2023. EUROPA
Kur eina Italijos premjerė?
Italai pamatys tikrąjį Giorgios Meloni veidą
ŽYMA
PASAULIS 2023